Удружење фриленсера и предузетника Србије је, заједно са Удружењем за заштиту уставности и законитости и тимом „Крени-Промени”, данас објавило да ће потписницима своје петиције „Не уништавајте фриленсере” понудити на гласање два модела опорезивања фриленсера и након њиховог изјашњавања, одлучити који ће од њих јавно предложити Министарству финансија и Влади Републике Србије, о чему цy већ известили лист „Данас” и телевизија Н1.
Први од два модела ће бити налик македонском, уз мале измене, док ће други бити налик моделима које примењују такозвани порески „рајеви” попут Швајцарске, Лихтенштајна и Кајманских острва, који својим ниским наметима омогућавају брз и неометан раст индустрије и привлаче стране инвестиције.
Удружења такође сматрају да је наплата свих потраживања од лица која су имала прилив из иностанства немогућа и да се у овој ситуацији заправо „тренира строгоћа” устремљивањем на неколико случајева који ће се у јавности истакнути као пример осталима. Наводе и да је неправедно кажњавати фриленсере, будући да су им банке, локалне пореске управе и друге финансијске инситуције годинама давале погрешне информације, и да би сада на десетине хиљада породица трпеле последице због њиховог немара.
УФПС такође подсећа да је Федерација Босне и Херцеговине била у готово истоветној ситуацији 2018. године и да је као решење донела одлуку о јединственом моделу који подразумева да фриленсери од сваке зараде одвоје 10% суме на име пореза на приход и 4% за здравствено осигурање, док је већина пореских дуговања амнестирана. Иако ово није најбоље решење за овај начин рада и могле би се увести и друге ставке које би значајно помогле развитку овог сектора (као што је неопорезив део зараде), и даље показује да је Влада БиХ била вољна да проблем реши са што мање негативних последица по фриленсере и цело друштво.
Након гласања потписника петиције и доношења одлуке о моделу опорезивања, удружења ће организовати и јавну расправу на коју ће бити позван министар финансија Синиша Мали, а на којој ће детаљно изнети своје предлоге новог начина опорезивања.
Позивамо вас да се бесплатно региструјете у наше удружење како би остали информисани о даљим активностима удружења и да попуните петицију како би заједно дошли до решења које одговара свима.