Зарада  и сатнице у опадању, обим посла смањен, бројна отпуштања и све теже проналажење новог запослења погодили су и раднике на интернету. Како нове околности утичу на фриленсере и колико ће морати да се задуже да би издржали до краја месеца, прочитаћете у чланку.

 

Већ се говорило о понуди коју је Влада Србије предложила фриленсерима, која подразумева плаћање „дуга” на рате, на ДО 10 година, и плаћање текућих обавеза. Такође, већ су објављиване рачунице које показују колико би предложени начин опорезивања оптеретио будуће зараде под условом да фриленсери наставе да примају исте суме као и до сад ИЛИ колико би морала да се повећа зарада у наредном периоду уколико фриленсери желе, и имају могућност да повећају обим посла и тиме зараде довољно да им остане бар половина, након што исплате све обавезе. Оно што се није рачунало јесте то да ли ће фриленсери уопште бити у могућности да зараде исте или веће суме, поготово уколико се узме у обзир утицај пандемије. Шта би се десило кад би наредних 5 или 10 година зарађивали једва пола? 

 

Вратимо се на тренутак на саме рачунице, тј. на сам почетак.

Пореска основица = Прилив – 43% Нормирани Трошкови = 57% Прилив

Порез + Доприноси = 55,8% од Основице

Укупно: Порез + Доприноси = 55,8% X 57% X Прилив = 31,806% од Прилива 

 

Удружење Радника на Интернету већ је написалочланак у ком је представило колико би износило месечно задужење некоме ко би наредних 5 односно 10 година наставио да има константне приливе новца у износу који је једнак досадашњим просечним месечним приливима. У том случају, уколико се одобри репрограм на 10 година, 47% од прилива би се плаћало држави на име дуга и текућих обавеза, док уколико се одобри репрограм на 5 година, држави би ишло 63.6% од прилива

 

Удружење Фриленсера и Предузетника Србије додало је колико би фриленсери морали да зараде у случају да измире све обавезе а да им остане бар 50%:


Укупна плата коју морате зарадити = [ (износ месечне рате дуга) X 100% ] ÷ 18,194%

 

Ту је такође и рачуница за оне који су амбициозни тј. оне који желе да им у џепу, после измирења пореза и доприноса, остане онолико колико су до сада зарађивали, а при том су у могућности да повећају обим посла:

Плата коју морате зарадити = (( Сума коју сте до сада зарађивали ) + (месечна рата дуга)) ÷ 68.194%

 

Међутим, у складу са тренутном пандемијом и другим социоекономским чиниоцима, пословање је све неизвесније а повећање обима посла за фриленсере представља немогућ задатак. Све је извеснији управо обрнути сценарио – губитак посла или знатно умањени приливи. На жалост, и даље нема одговора на питање – Шта ако опадне обим посла, цена рада, сатнице?

 

Како би се боље приближио апсурд ситуације, замислимо да између осталог, под утицајем пандемије и засићености глобалног тржишта просечна месечна зарада опада за тачно 50%. Шта ако се буде зарађивало само пола досадашње зараде?

 

У том случају, не само да већини након измирења обавеза не би остало довољно за преживљавање, већ би неки морали и да позајме новац а не би имали од кога. Овакав сценарио није никаква бајка или маштарија већ пука реалност која виси над главом сваког фриленсера. Штавише, вероватноћа оваквог исхода је врло велика.

Радницима на интернету су често угрожена права, начин пословања је такав да је све с тим у вези неизвесно – од наплате до трајања самог ангажовања. Промене су честе, изненадне и ретко у корист фриленсера. Уместо да се Влада усмери ка решавању проблема и унапређењу такве врсте пословања, она својом површном анализом и предложеним моделом успева да овакво пословање уназади.

 

Према подацима Завода за статистику рада Сједињених Америчких Држава, само у априлу 2020. отпуштено је 20,6 милиона Американаца, од којих је привремено отпуштених лица било 18 милиона, и велики део их и даље чека посао. Наравно, уз карантин и отказе, велики број Американаца се окренуо фриленсингу. То је само један пример, само једна од држава. Фриленсери своју делатност обављају на светском тржишту, и наравно да ће пробој хиљада и хиљада људи утицати на повећање конкуренције, пад обима рада и/или пад цене рада. Велики број компанија је такође угашен. То значи и смањен број потенцијалних послодаваца.

 

У каквој ситуацији би се нашли фриленсери а самим тим и њихове породице, што чини око пола милиона људи и колико би њихова егзистенција била угрожена погледајте у видеу.